silnik samochodu

Jak zregenerować wtryskiwacze dwusprężynowe?

Wtryskiwacze należą do jednych z najważniejszych podzespołów w samochodzie. To właśnie dzięki nim auto się uruchamia. Wtryskiwacze odpowiedzialne są za podawanie oleju napędowego do komór spalania w postaci mgiełki wtłaczanej pod ciśnieniem. Gdy zauważymy, że nasze auto generuje kłęby dymu przy rozruchu lub przyspieszaniu, ma większe spalanie, ciężko się odpala, a silnik zaczął pracować „stukowo”, prawdopodobnie wtryskiwacze uległy awarii. Na szczęście można je zregenerować.

Naprawa wtryskiwaczy

Jak dokładnie wygląda naprawa wtryskiwaczy? Wtryskiwacz oczywiście trzeba najpierw wymontować i rozmontować na części i podzespoły, by wstępnie ocenić zakres uszkodzeń. Wszystkie jego elementy dokładnie czyści się za pomocą metody ultradźwiękowej. Wtedy można zabrać się za regulację obu ciśnień otwarcia wtryskiwacza (zarówno pierwszy, jak i drugi stopień otwarcia). Kolejnym korkiem jest ponowny montaż podzespołów, w razie potrzeby obejmujący wymianę elementów. Istotnym etapem naprawy wtryskiwacza dwusprężynowego jest przeprowadzenie testu komputerowego po naprawie. Test kończy się otrzymaniem wydruku wartości zadanych i rzeczywistych. Podczas testu robi się pomiar ciśnienia otwarcia pierwszego i drugiego stopnia, bada chrypienie i szczelność kompletnego wtryskiwacza, a także jego końcówki, oraz bada kształt strugi rozpylania. Często wykonuje się tez dodatkowy test rozpylania i chrypienia na specjalnym próbniku.

Czy warto poddawać wtryskiwacze regeneracji?

Zdecydowanie tak! Wymiana tego podzespołu na nowy to wydatek liczony w tysiącach złotych. Regeneracja przynosi więc ogromne oszczędności i daje gwarancję, że wtryskiwacze posłużą nam jeszcze przez długi czas. Zdecydowanie odradza się zakup wtryskiwaczy używanych niewiadomego pochodzenia. Jeśli chodzi o ich stan techniczny to prawdziwa loteria. Co ważne, jeden rodzaj wtrysku może mieć nawet kilkanaście rodzajów, może więc okazać się, że jednostka nie będzie pasowała dodanego silnika, przez co nie będzie on pracował prawidłowo. Regeneracja przynosi najlepsze efekty i nie opłaca się jedynie w przypadku bardzo starych aut. Jeśli chodzi o te nowsze, regeneracja jest metodą najczęściej zalecaną przez warsztaty mechaniczne.

About the author: Bac