pompa wtryskowa

Jak działają rotacyjne pompy wtryskowe?

W silnikach Diesla stosowane są różnego rodzaju pompy wtryskowe, które różnią się nieco budową oraz sposobem działania. Do grupy pomp wtryskowych zaliczamy m.in. pompy rotacyjne (rozdzielaczowe). To dzięki nim paliwo z baku może dotrzeć do wtryskiwaczy. Wyjaśniamy, jak dbać o pompę wtryskową oraz w jaki sposób ona działa.

Co warto wiedzieć o rotacyjnej pompie wtryskowej?

Rotacyjna pompa wtryskowa, która nazywana jest także pompą rozdzielaczową jest bardzo ważnym elementem niskociśnieniowych układów wtryskowych. Cechuje się długotrwałym i niezawodnym działaniem, jednak nie oznacza to, że się nie psuje. Rotacyjna pompa wtryskowa po pewnym czasie może wymagać regeneracji lub wymiany, jeżeli w odpowiednim momencie nie zadbamy o przedłużenie jej sprawności. W celu przedłużenia poprawnego działania pompy wtryskowej trzeba przede wszystkim pamiętać o systematycznym sprawdzaniu poziomu oleju silnikowego. Trzeba też dbać o czystość filtra paliwowego oraz tankować wysokiej jakości olej napędowy.

W jaki sposób działa rotacyjna pompa wtryskowa?

Aby rotacyjna pompa wtryskowa mogła prawidłowo działać, wałek silnika elektrycznego musi napędzać tarczę zabierakową. Dzięki temu znajdujące się na jej powierzchni rolki są w odpowiedni sposób dociskane do powierzchni bieżni, co powoduje spiętrzanie się paliwa. Spiętrzanie paliwa przekłada się na wzrost jego ciśnienia, który kontrolowany jest dzięki zastosowaniu zaworu przelewowego. Wewnątrz pompy następuje obieg paliwa, w którym także uczestniczy zawór przelewowy. W sporym uproszczeniu – pompa wtryskowa pozwala na doprowadzenie paliwa z baku do cylindrów wraz z odpowiednią dawką powietrza. Po wytworzeniu energii jest ona przenoszona na poszczególne elementy układu napędowego, czyli wał korbowy silnika, skrzynię biegów oraz ostatni element, jakim są koła.

About the author: Bac