weryfikacja wtryskiwaczy

Jak przebiega weryfikacja wtryskiwaczy Common Rail?

Systemy paliwowe Common Rail to elektroniczne systemy bezpośredniego wtrysku paliwa. Znajdują one zastosowanie w silnikach wysokoprężnych, gwarantując liczne korzyści dla użytkowników pojazdów, jednak nie są też wolne od wad. Jedną z nich jest dość wysoka awaryjność wtryskiwaczy, która ma związek m.in. z szybkim zużywaniem się komponentów w wyniku ich zanieczyszczenia. Wyjaśniamy, na czym polega weryfikacja wtryskiwaczy i dlaczego jest niezwykle ważna.

Dlaczego należy testować wtryskiwacze Common Rail?

Systemy zasilania Common Rail są doskonałym pod wieloma względami rozwiązaniem, które w stosunku do układów zasilania starego typu cechuje m.in. mniejsza emisja spalin oraz równa praca. Silniki Common Rail stosowane są zarówno w przypadku pojazdów osobowych, jak i użytkowych, co sprawia, że wielu kierowców korzysta z tego rozwiązania, doceniając jego zalety. Niestety, układy paliwowe Common Rail mają też dość sporą „wadę”, którą jest szybkie zużywanie się wtryskiwaczy. Z tego względu należy pamiętać o weryfikacji wtryskiwaczy pod względem zużycia się komponentów oraz występowania dość częstych awarii tego podzespołu. Wysoka awaryjność wtryskiwaczy Common Rail związana jest przede wszystkim ze stosowaniem niskiej jakości, zanieczyszczonego paliwa. Dzięki weryfikacji działania wtryskiwaczy możemy uniknąć awarii systemu paliwowego oraz w porę zdecydować się na ich regenerację, zanim konieczna będzie wymiana podzespołów na nowe. Dzięki temu możemy sporo zaoszczędzić oraz uchronić się przed nagłą awarią pojazdu.

Jak weryfikowane jest działanie wtryskiwaczy Common Rail?

Weryfikacja, czyli testowanie działania i ocena stanu technicznego wtryskiwaczy, to dość skomplikowany proces, który wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia ekspertów, ale także korzystania ze specjalistycznego sprzętu. Na początku wtryskiwacze są poddawane dokładnemu czyszczeniu, dzięki czemu możliwe jest ujawnienie nawet niewielkich usterek. Czyszczenie wtryskiwaczy uwzględnia zarówno czyszczenie powłok zewnętrznych, jak i czyszczenie wnętrza podzespołu. Jest to konieczne w celu dokonania weryfikacji działania wtryskiwaczy za pomocą specjalistycznych urządzeń testujących. Weryfikacja wtryskiwaczy uwzględnia:

  • ocenę wzrokową z wykorzystaniem mikroskopów,
  • badanie ważnych parametrów paliwowych,
  • badanie strugi rozpylanego paliwa.

Oferujemy profesjonalne usługi, które uwzględniają m.in. czyszczenie, weryfikację, regenerację i naprawę urządzeń wtryskowych różnego typu. Zachęcamy do kontaktu w celu poznania szczegółów naszej oferty.

About the author: Bac