silonik

Za co odpowiada rzędowa pompa wtryskowa?

Sprawne działanie jednostki napędowej wymaga dobrej pracy wszystkich jej komponentów oraz współpracujących z nią podzespołów, w tym instalacji odpowiedzialnej za dostarczanie odpowiednich dawek paliwa. W przypadku starszych silników zasilanych olejem napędowym jednym z bardziej istotnych elementów osprzętu była rzędowa pompa wtryskowa. Przyjrzyjmy się bliżej jej zadaniom i sprawdźmy, w jaki sposób funkcjonowała.

Jaką funkcje pełnią rzędowe pompy wtryskowe?

Układ paliwowy silnika jest odpowiedzialny za jego dostarczenie ze zbiornika do komory spalania, a także za dobranie jego właściwej ilości. W przypadku silników diesla mieszanka paliwowo-powietrzna musi osiągnąć wysokie ciśnienie, by mógł nastąpić jej samozapłon. Paliwo musi więc być nie tylko tłoczone, ale również sprężane. W tym celu na przestrzeni lat konstruktorzy stosowali różne rozwiązania, jednak do najbardziej rozpowszechnionych, a przy tym niezawodnych należały rzędowe pompy wtryskowe. Wytwarzały one odpowiednie ciśnienie oraz dawkowały paliwo, wpływając na prędkość obrotową, jaką uzyskiwała jednostka napędowa. Pompy tego rodzaju z czasem wzbogacono o elektryczny układ dozujący pracujący pod nadzorem elektroniki. Pompy rzędowe EDC wycofano z produkcji na początku lat dwutysięcznych ze względu na problemy ze spełnianiem przez nie norm środowiskowych.

Jak są zbudowane i jak działają rzędowe pompy wtryskowe?

Rzędowa pompa wtryskowa składa się z poszczególnych sekcji, z których każda obsługuje jeden cylinder. Ponieważ są one ułożone w jednym rzędzie, napędza jej ten sam wałek napędowy, a regulacja odbywa się za pośrednictwem jednej listwy sterującej wielkością dawki paliwa. Specyfiką pomp rzędowych jest to, że ich tłoczki wykonują nie tylko ruch posuwisto-zwrotny, ale także obracają się wokół własnej osi, co pozwala na zwiększanie lub zmniejszanie przepływu paliwa przez kanał przelewowy, a tym samym regulację dawki, która zostanie podana do silnika. Ze względu na prostą budowę konstrukcje tego typu są bardzo trwałe i niezawodne, rzadko ulegając awariom.

About the author: Bac